EUROVISION-KAZAKHSTAN www.esckaz.com  

Back to main Junior Eurovision page
local_site_head.jpg (13743 bytes)
MGP Nordic 2008, 29th of November, Musikhuset, Aarhus, Denmark
960x.jpg (159704 bytes)
01 Denmark The Johanssons "En for alle, alle for en" (One For All, All For One) 90 2nd
02 Norway The Battery "Tenke n" (Think Now)
03 Sweden Linn "En sng frn hjartat" (A Song From The Heart)
04 Finland Footboys "Fotboll" (Football) 70 4th
05 Denmark Sandra Monique "Hola chica" (Hello Girl)
06 Norway The BlackSheeps "Oro jaska, beana" (Be Quiet, Dog) 164 1st - video
07 Sweden Jonna "Kommer jag vga" (Will I Dare) 76 3rd
08 Finland Big Bang! "Har ar vi" (Here We Are)
21full_The_BlackSheeps.jpg (36030 bytes)
5a29dbdf-fc2c-4d8e-9890-7dcda00a404c.jpg (28401 bytes)

26c7775c-199b-40c1-a891-c58c855c5470.jpg (19716 bytes)MGPjr2008.jpg (38875 bytes)get-picture.jpg (35663 bytes)

linn.jpg (8405 bytes)jonna.jpg (11073 bytes)
SVT (Sweden) - Lilla Melodifestivalen 2008, 4th of October
Linn (Eriksson), 15  - En sang fran hjartat - video
Jonna (Torstensson), 14 - Kommer jag att vaga - video
portrett_blacksheeps.jpg (18893 bytes)portrett_thebattery.jpg (15849 bytes)
NRK (Norway) - Melody Grand Prix Jr 2008, 5th of September
The Blacksheeps  (Agnete Kristin Johnsen, 14, Aleksander Touryguin, 15, Viktoria Eriksen, 15, Emelie Nilsen, 15) - Oro jaska beana - video
The Battery (Hans Olav Settem, 14, Brage Kristian Einum Jr, 14, Oddbjorn Sponas, 14, Stein Boge, 14) - Tenke na - video
SandraMonique.jpg (26605 bytes)theJohanssons.jpg (40136 bytes)
DR (Denmark) - Melody Grand Prix 2008, 20th of September
Sandra Monique, 12 - Hola Chica - video
The Johanssons (Mattias Johansson, 13, Marcus Johansson, 11) - En For Alle, Alle For En - video

FST5 (Finland) - Melody Grand Prix 2008, 31st of October
Footboys (Anton Wikstro1m, 10 and Ivar Arvidsson, 10) - Fotboll - video
Big Bang (Emma Rehn, 14, Marta Westerlund, 14, Edward Isaksson, 13, Mathias Broman, 14, Rafael Berglund, 12, Robin Granqvist, 14) - Har ar vi - video
shapka.jpg (73602 bytes)
New Wave Junior 2008, 28-29th of November, Concert hall "Cosmos", Moscow, Russia
Finalists category 8-12 years
singers_200_1_205394236048dccde80f3ae.jpg (13964 bytes)205.jpg (14129 bytes)singers_200_1_40491113848dcce0acd1dc.jpg (11720 bytes)945007261_sm.jpg (12756 bytes)singers_200_1_213926614748dccefeda7c9.jpg (12055 bytes)
singers_200_1_91604620348dccfe15fc0a.jpg (18953 bytes)720004245_sm.jpg (10943 bytes)singers_200_1_198305191248dccdb07f07e.jpg (11615 bytes)singers_200_1_62355085048e09f0c7eb49.jpg (12297 bytes)singers_200_1_50879191248e27c15c7c65.jpg (12175 bytes)
1. Melody, 12 (Israel)
2. Band "Barbariki", 9 (Russia)
3. Kristina, 8 (Georgia)
4. Kristina Svetlichnaya, 9 (Belarus)
5. Marietta, 12 (Ukraine)
6. Diana-Maria, 10 (Germany)
7. Dali, 12 (Tajikistan)
8. Philip Carr-Harris, 10 (Canada)
9. Gabriel, 10 (Germany)
10. DJ Anatol', 8 (Belarus)
Finalsits category 13-15 years
328.jpg (17726 bytes)singers_200_1_70841182848dcce97a1300.jpg (12109 bytes)singers_200_1_68900238648dccecc92cf8.jpg (11101 bytes)singers_200_1_55916842548dccf22694d9.jpg (15917 bytes)
singers_200_1_38594410648dccf4ff3e9a.jpg (11099 bytes)41258925448dccf8e7058e.jpg (16573 bytes)593719866sm.jpg (13197 bytes)singers_200_1_140296572848dbc49f9530d.jpg (11038 bytes)
1. Band "Colombina", 14 (Russia)
2. Oleg Sidorov, 13 (Russia)
3. Lina Joy, 14 (Lithuania)
4. Duet "A-LAU", 13 (Kazakhstan)
5. Karina, 13 (Latvia)
6. Dmitry Levshin, 15 (Ukraine)
7. Rostislav Todorescu, 15 (Moldova)
8. Denis Dimoski, 15 (FYR Macedonia)
28th of November: 1st day: songs from children movies or cartoons. Hosts: Lera and Krosh.
29th of November: 2nd day: original songs. Hosts: Timur Rodrigez and Liza Arzamasova
Winners to be determined by decision of professional international jury and Junior jury. Special prize to be awarded to the winner of voting of viewers in the hall.

images_440_1_6244837147f63cdf1ee7d.jpg (34293 bytes)Semifinalists: Sara Sol, Domisolka, Kozlova Aleksandra, Semenova Kristina, Apalenis Frants, Hramova Dar'ya, Solovyi-Razboiniki; Mozgina Aleksandra, Doronina Arina, Shokolad, Neverland, Karimova Karina, Sergeeva Diana, Kurazh, Savilova Yulya, Kolesnikova Anastasiya, Dryabzhinskaya Polina, Filippov Ivaylo, Galeeva Evelina, Novozhilova Ellina, Gelstein Maria (Mari-Michel), Davydova Ekaterina, Polischuk Olesya, Gavrilina Nastya, Shul'ga Valeriya, Haytov Dannik (Daniel'), Timoshenko Ol'ga, Rumba Kaspers, Roshkovan Shtefan , Gordin Lea (Lea), Hvoynitskaya Karina (Karina), Makarova Evgeniya (Eva), Kuprina Anastasiya, Dvalishvili Vano (Vanichka), Romanadze Rodion (Romanov Rodion), Gudanetsa Eva (Eva).
Siradze Anna, Babintseva Dar'ya, Kisnenku Mihaela (Mihaela), Kazaryan David, Mandrukevich Ekaterina, Gromozdin Ivan (Ivan Grom); Shutova Lyudmila, Shestakov Artem, Danelevicha Santa (Santa), Gurtskaya Eka, Sereda Yuliya, Rakshieva Aygerim, Kim Viktoriya, Drobysheva Ekaterina, Stasyuk Mariya, Alina Grossu, Klavdiya, Monastyrskaya Mariya, Abil'madzhinov Asan, Chobanov Dmitriy, Malaya Natal'ya, Verba, Shmakova Viktoriya, Brike Sintia, Polischuk Anya, Kolesnikova Anya, Sluchuk Natal'ya (Natasha), Savos'kina Vasilisa, Lisovskaya Yuliya, Krasnokutskaya Alisa, Kan Irina (Era Kan), Kamaschenko Tat'yana (Tanya Kamaschenko), Voronova Lyudmila (Izmaylova Lyudmila), Savadago Aminata, Deryabin Ernest, Abdulina Violetta, Dmitrienko Valeriya, Bondareva Marianna (Ashila), Lepskaya Oksana (X-SANA), Knaus Nikol Mari (Nikol Mari), Ivka Anasastiya (Stasia), Petrosyan Stella (Stella), Savel'eva Ekaterina, Eremicheva Alla,
Gumarova Liana (Lia)